# Dömd för brott mot djurskyddslagen
Author: medde

På Gotland han en lantbrukare dömts till 50 dagsböter enl brott mot djurskyddslagen. Lantbrukaren hade kalvar i boxar som uppfyllde kraven. I dessa fanns det 13 kalvar i en behandlingsbox som inte hade tillgång till rena och torra liggplatser. det fanns även ungtjurar som också saknade torra rena liggplatser. Det hela upptäcktes genom ett oanmält besök på gården av länsstyrelsens djurskyddshandläggare. 

  

Källa:, Gotlansnytt

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Förstår inte hur man kan behanda djur illa :/

## Comment 2
Author: medde

Man blir lika förtvivlad varje gång man läser om dessa trista händelser. Det är bra med oanmälda besök och att dom görs.

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#2 Ja jag tycker med att det är bra :)

## Comment 4
Author: medde

#3 Visst är det, undrar om det är lagom med besök eller om det skulle ökas i mängd

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Jag tycker personligen att det borde ökas, men är väl förmodligen för kostsamt skulle jag tro, men hade itne skadat med fler oanmälda besök

## Comment 6
Author: medde

#5 Kostnaderna gör nog att det återhålls en del. Men vad som än är så tycker jag att klart mindre anmälda besök och mer på oanmälda i stället

## Comment 7
Author: Fridaaaa

#6 Ja oanmälda är mycket bättre. Annars är risken att de hinner fixa till de största bristerna osv innan och förbereda sig.

## Comment 8
Author: medde

#7 Visst är det så

## Comment 9
Author: Mantissa

Finns mycket att säga om djurskyddet i Sverige. Oanmälda besök måste finnas, men tyvärr finns inte alltid resurserna. Anmälningar går före oanmälda rutinbesök (vilket de bör eftersom det då finns en starkare misstanke om felaktigheter). Sedan vill de inte alltid åka långt till en gård för ett oanmält besök och riskera att lantbrukaren inte är där eller ha tid, för då får de ändå inte beträda gården. 

Tyvärr är det vanligt med skitiga fållor den här tiden på året. Knädjup halmblandad skit som nu tinar upp så att djuren sjunker ner i den har jag sett på flera gårdar, och det är bara här i närområdet. Synd, och fel! Är det tid, pengar eller engagemang som saknas kan man undra.

## Comment 10
Author: medde

Pengar och tid  spelar en stor roll många gånger, säger inte alltid men en stor del tror jag.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Fy det är deprimerande att läsa om sånt... På Mantissas fråga så är det säkert en mix av allt - brist på tid, pengar OCH engagemang många gånger tyvärr.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Det är tragiskt att läsa att djuren far illa. 

Att det är lerigt, och besvärligt underlag, är det ju inte det lättaste att göra något åt. Här där jag bor, regnade det mer eller mindre, hela sommaren och hösten. Så att hitta något torrt ställe,det är svårare.
