# iFokus djurfoto 2013
Author: medde

Tävlingen är en fototävling uppdelad i tolv delar.  

Del 1 - 11 är att ta ut finalister till finalen. Dessa elva deltävlingar hålls inne på 12 djursajter, en per månad. iFokus medlemmar får delta med passande bilder på respektive sajter.

Så här ser deltagarlistan ut (numret avser månad deltävlingen äger rum, utom nr 13 som är Januari 2014)

1.  _Tävlingsfri månad_
2.  [Marsvin ](http://marsvin.ifokus.se/)
3.  [Lantdjur](http://lantdjur.ifokus.se/)
4.  [Djurparker](http://djurparker.ifokus.se/)
5.  [Exotiska Djur](http://exotiskadjur.ifokus.se/) \*
6.  [Iller](http://iller.ifokus.se/)
7.  [Cornish Rex](http://cornishrex.ifokus.se/)  
    [Gerbiler](http://www.gerbiler.ifokus.se/)
8.  [Reptiler](http://reptiler.ifokus.se/)
9.  [Kanin](http://kanin.ifokus.se/)
10.  [Råttor](http://rattor.ifokus.se/)
11.  [Chinchilla](http://chinchilla.ifokus.se/)
12.  Årets iFokushund 2013
13.  FINAL på djurfoto (vinnarbilderna 2-11 + årets iFokushund)

![](http://uploads.ifokus.se/uploads/af6/af6264f114fd391c660ff08427569967/ifokusdjurfoto2013-loop.jpg)

Bildtext...

  

För deltävlingarna gäller att tävlingarna hålls på respektive sajt i tre veckor under tävlingsmånaden och sista veckan görs en omröstning för att ta fram sajtens vinnarbild. Vinnaren går vidare till finalen som äger rum under Januari 2014 på sajten djurfoto. Mari, sajtvärd på djurfoto, är den person som kläckt denna roliga tävlingsidée.

**Länk till tråden som man lämnar sitt bidrag i, Hittar du här om du klickar på** [mig=)](http://lantdjur.ifokus.se/discussions/512f3ccbce12c44e4d00e49f-ifokus-djurfoto-2013?discussions-1)

## Comment 1
Author: medde

Nu har jag lagt en det första bidraget i tävlingen. Vem kommer in som nästa bidrag?

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Kommer ;) Ska bara välja ut först :P  
  
Men vilka djur har ni räknat in till "lantdjur"? Höns, häst, gris, får, kor eller? =)

## Comment 3
Author: medde

Visst är det svårt att välja bild...

## Comment 4
Author: Fridaaaa

#3 Ja ibland är det svårt hehe

## Comment 5
Author: medde

Stirrade länge på många och olika.. Men vi valde "Torsten"

## Comment 6
Author: medde

Har ni sett vilka fina bilder som redan kommit in tråden.. Wow så läckra..

## Comment 7
Author: medde

Nu är röstningstråden ute på sajten, och man kan vara med och rösta fram sajten bidrag för iFokus djurfoto 2013 till den 15 april

Mvh

Röstningstråden finner du här på [länken](http://lantdjur.ifokus.se/discussions/5155718bce12c45009001dc4-rosttrad-ifokus-djurfoto-lantdjur)
