# Stockholm bäst på ekologiskt
Author: medde

Nu har det gjort undersökningar om alla olika län i vårat avlånga land, och det visar att det är Stockholm som är bäst på att handla ekologiska matvaror.

## Comment 1
Author: StefanW

Fast jag trodde att det var Göteborg som låg före Uppsala när det gällde ekologiska inköp av matvaror (åtminstone inom kommun och landsting) och de uppgifterna är från 2009

Du kanske har hittat något som gäller privatinköp och som är lite färskare!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Sth har ju ett stort utbud, mkt människor och väldigt hälsosamma människor =)

Men tycker över lag att fler borde handla ekologiskt.

## Comment 3
Author: Lorita

Det hänger nog mycket på medel inkomsten det är lättare att köpa ekologiskt om man har råd.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 jag tror som Lorita :)

## Comment 5
Author: StefanW

Prisnivån är också en faktor man inte skall underskatta!

Här i bygden så finns det ett ekologiskt mejeri som producerar helt underbara produkter som heter [Hjordnära](http://www.hjordnara.se/). Ser man på deras sortiment så ligger de t.ex. 5;- över Arla när det gäller Yogurt, men då får man ett ekologiskt alternativ som också smakar lite bättre... Har ni inte provat, så gör det! (p.s. på deras hemsida så finner ni också en massa spännande recept!)

## Comment 6
Author: medde

Även denna tråd ges en puff för att komma upp  och bli lite synlig på sajten.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag upplever sen jag flyttade till Skåne (från Stockholm) att det är lättare att köpa närproducerat här.

## Comment 8
Author: medde

#7 Det är inte så lätt att hitta mitt i storstan. Man måste ut utanför oftas för att finna. Så jag kan verkligen tänka mig du hittar mycket lättare där du bor.  Vilket är ganska synd.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Håller med om att det är synd. Det är många som vill handla ekologiskt och/eller närproducerat men det är inte alltid så lätt.

## Comment 10
Author: medde

#9 Ligger nog samma problem över alla storstäder. Man måste ut ur stan.
