# småväxta kycklingar
Author: csilla75

Har 2 st kycklingar på 4 veckor som vi behöver sälja pga platsbrist. De kommer från en grupp av höns innehållande silkes, dvärgsilkes, dvärgkochin, friserad dvärgkochin och aracuana.

Dessa blir alltså små hönor som värper bra och tar väl hand om sina kycklingar.

Man kan antingen köpa kycklingarna nu och ha de under värmelampa ett tag till eller så väntar man tills de är tillräckligt stora för att klara sig utan värmelampa.

Priset då? Kom med förslag, för mig det viktigaste är att de kommer till ett bra hem. Inga skambud tack!

## Comment 1
Author: csilla75

... och så en bild på den helsvarta som börjar få en häftig frilla :-)

## Comment 2
Author: csilla75

sist men inte minst en bild på 2 av hönsen från gruppen för att visa hur kycklingarna _kan_ komma att se ut.....

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Har aldrig sett en så lång hals förut. Vad är den för ras? :P

## Comment 4
Author: csilla75

hihi, de sträcker på halsen för att kika runt de nyfikna små fisarna. som jag skrev i annonsen, de är troligen en blandning mellan silkes/dvärgkochin, aracuana.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Söt var den iaf :) Hoppas den får ett bra hem.
