# Mjölk farligt?
Author: medde

Lite helt över till OT. men i morgon på Tv:e i programet efter tio, Komme det att talas om mjölk. Då forskare ser tydligen ett visst samband mellam mjölk och prostatacancer.

Att jag lägger in detta är för vi just nu talar om mjölj i flera trådar och då finner i alla fall jag detta intressant

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Är det bara jag som tycker att alla dessa larm kommer ofta snart vågar man inte äta något med risk för hälsan.

## Comment 2
Author: Peppe

inne på kost.ifokus hävdar många att mjölk inte alls är bra för människan, är inte så insatt men det är många där som aldrig dricker komjölk.

## Comment 3
Author: Fridaaaa

Äh jag litar inte på sånt längre.  
Ett tag var det farligt att äta andra saker som sedan visade sig att det inte alls var så osv. Jag har slutat lyssna hehe

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Vad får man äta egentligen? Är inte allt farligt? Heheh.. :)

## Comment 5
Author: medde

Jag fortsätter och äter min danska gris och allt som jag vill äta. Exakt allt är farligt och inte bra..

Men nu är jag ju inte en man , så undrar lite hur då mjölken skulle påverka en kvinna.

## Comment 6
Author: Sehvrin

I stort är inte mjölk bra för människan. Det är bara vi här i norr som är lite konstiga och har en mutation som gör att vi kan dricka mjölk även som vuxna ![Flört](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Sen vet jag inte hur mycket man ska lyssna på alla larm som kommer. Visst är det bra med forskning, men det ska till gediga bevis för att jag ska sluta äta/dricka det jag äter/dricker.

## Comment 7
Author: annika85

Det finns en massa forskare i världen och de allra flesta är beroende av statliga anslag.........

Om staten ger dig 10 miljoner så måste man ju komma fram till något........någon mer som tänker såhär?

Personligen tror jag att mycket (inte allt) som presenteras som "fakta" står på ganska luddiga grunder.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Bästa jag har läst på länge ![Tungan ute](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 9
Author: annika85

#8

Tackar;0)

Lite cyniskt kanske.......men livet blir så mkt roligare om man kryddar med lite ironi och cynism.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Så sant, man lever bara en gång så man ska ta vara på det goda här i livet.

## Comment 11
Author: Lorita

jag är kvinna så jag tror risken för prostatacancer är = 0%

## Comment 12
Author: medde

#11 Det fattar nog även jag att jag inte kan få den typen av cancer efter som  jag är kvinna.. Jag menade om män kan få den typen av cancer vilken typ för vi kvinnor då av mjölken.

_.Inlägget var då även skriver med en viss ironoi_

## Comment 13
Author: Lorita

#12 troligen ingen ![Skrattande](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 14
Author: dermot

Det är farligt att gå ut också - du kan faktiskt bli träffad av blixten! (ovädret kan komma från ingenstans!OBS!) Det är också väldigt farligt att sitta inne - huset **kan** ju faktiskt rasa. Och om du inte har strumpor på dig när du springer i gräset kan en fästing fastna och då kan du få borelia! Och för sjutton gubbar - ät aldrig salt, ägg, ost eller något... Du kan sätta i halsen...

Ironi givetvis ![Flört](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Men jag menar bara att det är farligt att leva, så är det bara. Jag tror på ödet, trillar du ner för ett stup - ja då gör du det. Fastnar du med foten i toaletten - ja då gör du det med. Får du en sjukdom så var det menat. Det är inte roligt, verkligen inte, men så tror jag och jag är inte den som daltar om det ena och det andra. Händer det så händer det. ![Glad](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Men det är ett intressant ämne att diskutera! Så jättekul att du delar med dig medde, det är ju sådant som gör ifokus till det forum det är. ![Flört](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: Elshira

Vi äter ju mer av allt nu för tiden, så det torde vara otroligt svårt att hitta en enskilld faktor till någon typ av cancer.

Jag jämför lite som med studien som nu skulle visa att mer fett orsakade dålig sperma hos män. Men studien var gjord i usa, och jag kunde inte se om männen i fråga var feta och vad de åt i övrigt (åt de olivolja eller hamburgare med pommes och 2-liters läsk till det...?).

Men visst det finns ju en liten mängd hormoner i mjölk... Och vad räknas med att få i sig mer mjölk? Dricka en liter mjölk/dag? Äta yoghurt till frukost eller en klick creme frech i maten?

## Comment 16
Author: carsbo

jaha är det farligt att dricka mjölk nu också. och äta kött. jag kommer nog inte leva långlivat enligt forskarna

## Comment 17
Author: medde

Början känna likadant snart..

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Enligt forskare så är ALLT farligt i stor eller liten mängd.  Jag blir mest trött på allt jag borde hålla koll på...

Kännde en kille som dog medan han skulle borsta håret en vardagsmorgon. Han var 25 år gammal.  pangboom liksom. Mamma har en väninnna som dog lika knall och fall. Efter det har jag slutar bry mig eftersom livet är för kort för att ojjas och nojjas över. **Jag tänker äta, dricka och njuta av livet så länge jag har det kvar** . Min sambo samt mina föräldrar känner på samma sätt.

## Comment 19
Author: medde

Så snat så. Jag känner man varken kan eller vill leva efter allt som är farligt, Då är dte lika bra att börja med att stanna hemma och inte gå ut och över gatan snart.

## Comment 20
Author: Fridaaaa

#18 Så sant! Man få ta vara på var dag :)

## Comment 21
Author: monstermash

#5 - Varför äter du inte svenskt griskött?

## Comment 22
Author: medde

#21 Om du läst våran diskution så säger jag inte någonstanns att jag inte äter svensk gris. Det om dansk gris har vi talat om i en annan tråd. En tråden handlade om att äta svensk eller utländsmat, och jag handlar den maten jag anser mig ha råd till, och int enebart lander det kommer ifrån. Så jag äter även svensk mat

## Comment 23
Author: monstermash

#22 - Ditt uttalande "Jag fortsätter och äter min danska gris" tolkar jag dock som att du bara äter danskt kött. Det framgår faktiskt ingenstans att du äter svenskt kött också heller för den delen. Men ok, då vet jag.

## Comment 24
Author: medde

#23 Allt härstämmar ifrån tidigare tråd. Men vad som än så äter jag det jag vill och anser mig ha råd till. Jag är en av dom som inte bara tänker och äter svensk mat. Jag äter och tänker utanför-

## Comment 25
Author: Fridaaaa

#24 Samma här, går efter plånboken. Dock äter jag bara svenskt eller danskt, inget polsk, irländsk eller liknande

## Comment 26
Author: Lorita

mitt mål är att äta 50% härpoduserat ![Skrattande](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 27
Author: Leffe

Det sägs att mjölk inte är bra när man växt färdigt, men innan stärker den skelettet med kalk och sådant. Vuxna djur - jag känner till katter och igelkottar mår inte bra av mjölk. Så det kan ju gälla människan också

## Comment 28
Author: EvaG

Det är tydligen inte bara mjölk som ger prostantacancer utan alla mejerivaror.

## Comment 29
Author: Elshira

Jag tror inte det är farligt för oss (som är "vana") att dricka komjölk, åtminstone inte den helt naturliga utan syntetiska vitaminer osv.

Men liten fundering kan ju ev vara ang det med homogenisering. Om det har något med cancer eller ej kan man ju bara gissa (man vet alldeles för lite om cancer och det gissas ju hej vilt om allt). Men det är nog inte bra i.af.

När fettet blir i tillräckligt små partiklar så följer de med direkt ut i blodet. Fettet i sig är inte farligt, men på fettet binds även proteiner som då följer med ut. När hela proteinkedjor kommer ut i blodet kan vissa må väldigt dåligt, men andra går kanske bara ovetandes med relativt milda symptom.

Man kan ha ett sorts sjukdomstillstånd (läs mer om läckande tarm) så att tarmen tar upp icke nedbrutna proteiner. När detta händer kan man få multiallergi, och kroppen kan börja reagera med inflamationer i blodbanan och ge ett nedsatt fungerande imunsystem efter som kroppen reagerar på denna "sjukdom" (proteinerna) men kan inget göra. Kroppen går på högvarv och kan nästan börja motarbeta sig själv. Men som sagt, symptomen är allt ifrån sjukhusvistelse i princip till väldigt milda "ofarliga" symptom.

Det tror i.af jag inte är så bra med den nuvarande mjölken... Så jag håller mig till den gammaldagsa mjölken från arla som inte är homogeniserad. Dessutom är den fetare och betydligt godare! ![Skrattande](http://lantdjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 30
Author: EvaG

#29 Mycket intressant
