# Värdigt liv för en gris??
Author: Mymlan

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article13996717.ab

Ni som har grisar är detta värdigt liv? den lär bli tyngre så vad för skador kan bli i o m den belastar främre delen..

## Comment 1
Author: Ketang

Jag blir förbannad bara jag ser bilden! Har inte gris själv, men djur som djur kan jag tycka. NEJ, den har inte ett bra liv om du frågar mig! Djur som har 4ben och är byggda för att springa runt/använda sina fyra ben har ingen livskvalité om den inte får utlopp för sitt naturliga beteende.

## Comment 2
Author: Geru

Men.. va? Den föddes utan bakben, och fick lära sig att gå på två? Det är iallafall vad jag läste.

## Comment 3
Author: Ketang

#2 Ja precis. Tycker du att grisen har ett bra liv?

## Comment 4
Author: Geru

#3 Vad ska man annars göra? Döda den? Den vill knappast dö. Så värdigt liv? Bättre än döden iallafall, skulle den garanterat svara.

## Comment 5
Author: Geru

#5 Så du vill dö då? Den hade inga andra skador alls? Ska vi börja avliva våra gamla dementa med? Det är samma senmoral - dom är bättre off döda.

## Comment 6
Author: Leffe

På mig verkar det som grisen är full av livslust

## Comment 7
Author: Geru

#8 Precis så jag tänkte. Den är inte sjuk - den är bara född med ett handikapp.

## Comment 8
Author: dermot

Men det beror ju helt och hållet på hur man ser det!

Kan tänka mig att det var väldigt svårt för den till en början, och kanske den till och med led en aning (?) just pga inte kunna ta sig fram och busa rundor som de andra kultingarna. Men nu när den lärt sig och verkar kunna klara det galant kan jag tycka att det är humant att låta den leva.

Däremot, så brukar vi alltid ta bort missbildade djur, händer absolut inte ofta, men när det händer så brukar vi ta bort dem, men det beror på hur pass "skadan" sitter och hur den är.

Men som någon ovanstående säger så kan det hända att grisen kan få problem med lederna senare om den blir för tjock, då benen belastas mindre korrekt.

## Comment 9
Author: Ketang

Det finns alldeles för många människor som låter sina "älskade" djur lida för att människan inte kan se till djurets bästa. Ett djur är ett djur som inte mår bra av att vara begränsade. Lika fel är det i min värld att låta en gris gå på frambenen och inte kunna springa, böka i jorden ordentligt osv som att behandla gamla hundar för cancer i flera månader för att förlänga hundens liv ett litet tag. Grisar är ju dessutom ganska stela och otympliga i kroppen och blir ganska tunga. Den här grisen har nog inte haft det lätt, men tänk när den blir större. Den kommer inte klara av tekniskt att gå på frambenen. Hur ska den ta sig frammåt då? Vilken livskvalité har en gris som inte kan skutta runt och busa med andra grisar?

Jag blir tokig på folk som ska låta alla djur leva trots att dom inte har någon kvalité och dessutom högst troligt kommer att få avlivas efter ett tag ändå pga skador den dragit på sig pga felbelastningar osv. Vem vet hur ont den där stackars grisen kan ha i sina leder osv?

Börjar man jämföra djur med människor är man ute på tunn is!

## Comment 10
Author: Geru

#11 Så du vet, för ett fakta, att den här grisen mår mycket dåligt?

Och nej, jämnföra människor med djur är väl utmärkt? Behandla andra som du själv vill bli behandlad, låter väldigt rimligt. En människa som inte kan gå har i stortsätt ett trasigt liv, och samma sak med en som föds med downssyndrom, dom blir väldigt dåligt behandlade av omvärlden, och ingen tar dom på allvar.

Jag tycker att så länge den/det vill leva, så får den göra det. Om ett djur dock "komar ihop" som dom gör när dom vet att dom håller på att dö, och slutar äta och liknande är det en helt annan sak.

Därmed har jag sagt mitt.

## Comment 11
Author: dermot

#11 Jag förstår precis hur du tänker!

Tycker också det är onödigt att djuren ska lida, som jag sa i tidigare inlägg så _**ser**_ grisen ut att må bra, men sen kommer den troligast inte göra det.

Men samtidigt förstår jag att man inte vill avliva ett djur som har möjlighet att må bra senare... Har jag själv stått inför. Var absolut inte kul, men jag valde att avliva, då behandlingen inte var 100% säkert. (OT, men ni förstår nog principen)

Jag tycker faktiskt att det är lika hemskt att dra ut på människans liv också! Nu vill jag inte att ni tar det här fel, men jag tycker faktiskt det är synd om en hel del av "gamlingarna" som bara sitter dag ut och dag in. Vad är meningen med det? Vet många som har sagt (bl a min farfar) att de har levt klart nu. Som sagt! Ta det inte fel nu.

## Comment 12
Author: Geru

#13 Jag förstår precis vad du menar. Jag ser dock inte avlivning som ett direkt alternativ - för det är just sån som leder till att man börjar avliva djur för att dom har felfärg(vilket vissa redan gör).

Dessutom blev det här djuret tränat att gå på två ben. Hade man inte gjort det hade jag sagt att man skulle avliva det, eftersom att den då skulle kräla fram. Men så är ju inte fallet, eller hur? Den kan gå. Och den verkar trivas med det.

## Comment 13
Author: Geru

#15 Enda anledningen varför du har makten över ett djur är för att du TAR makten över ett djur. Du kan även TA maken över en människa - samma regler.

Det här djuret fick en behandling. Den lider inte. Inte vad jag kan se. Inte vad du kan se. Du kan omöjligt veta om den lider eller inte eftersom du inte varit där alls - så hur kan du göra sådana uttalanden?

Du kan ta ditt eget i liv i sverige, utan problem. Det finns flera sajter som faktiskt hjälper dig med det om du vill. Finns ingen lag emot medhjälp till självmord.

Du ser, med dina ögon, lång väga om djuret lider eller inte. Det gjorde inte det här, annars hade dom dödat det på en gång, vilket är det normala man faktiskt gör, med all rätt.

Kan du acceptera min syn, eller ska du fortsätta kalla mig sjuk? Jag tycker inte om att bli förolämpad. Speciellt inte av någon random människa på nätet som tycker att sin åsikt ger denne rätt att trycka ner andras.

## Comment 14
Author: Leffe

Jag börjar nu bli riktigt arg här. Hur kan man respekteras andras åsikter så dåligt att man kallar de sjuka. Det är illa - mycket illa.

## Comment 15
Author: Gittan

Djur brukar ha en otrolig förmåga att visa att nu vill det inte vara med längre. Då har livslusten lämnat det.  och då ska man visa djuret den respekten att man tar bort det. Önskar ibland att detta gällde människan också.

Tycker också att det är otroligt dåligt att kalla andras åsikter för sjuka. Tycker absolut inte detta ska förekomma på en så här trevlig sida som denna. Man ska respektera varandra och varandras åsikter.

## Comment 16
Author: Ketang

Jag här aldrig påstått att någon här inne är sjuk. Däremot tycker jag att det är ett sjukt TÄNK när man vill behandla djur som människor och låta dom lida! Ni får väl tycka det mm ni vill men mina åsikter accepterades inte speciellt väl.

## Comment 17
Author: Gittan

#19 Vad är detta: _Jag hävdar fortfarande att det är ett sjukt tänk_

## Comment 18
Author: Ketang

#19 Du kan gott och väl dela med dig av meddelandet jag skickat dig.

## Comment 19
Author: Gittan

#21 Jag går _aldrig_ ut i offentlighet med sådandt som skrivs i PM = _Personligt_ meddelande.

## Comment 20
Author: Geru

#19 Bara sjuka människor har sjukt tänk. Du har kallat mig för sjuk - vilket är något jag har svårt att acceptera. Ska jag påstå att du är det då, för att du behandlar mig som du gör?

Och precis som GittanL säger, djur visar otroligt tydligt när dom inte vill vara med längre.

## Comment 21
Author: dermot

#14 Jag glömde tillägga att han(djuret jag talade om) var så pass sjukt och hade absolut ingen vilja kvar längre när veterinären gav oss de två alternativen. (Det här hände otroligt snabbt, tror det hela gick på en dag). Om det var det du menade. :)

Och att avliva valpar, kaniner, eller ja, i princip vad som helst för att den har fel färg förstår inte jag. Och de här Rohdesian Ridgeback ska tydligen leva med en missbildning för att gå igenom en utställning? Absolut inte klokt.

Men när djuret lider, och när framtiden kanske inte ser allt för ljus ut,(Visst kan den göra det, men inte alltid) så tycker jag att man bör låta djuret vandra vidare till andra sidan. Och just att man ska träna grisen att gå på två ben är absolut en bra idé, så länge inte djuret mår dåligt av det. Vilket grisen **_troligen_** kommer att göra när den växer till sig.

Inget jag säger att den _**kommer**_ att göra, men risken finns ju alltid. Beror ju lite på ägaren ur den matas och motioneras, men överlag brukar väl grisar ha lätt för att gå upp i vikt? Ja, jag vet inte, men den här grisen just verkar ju må bra. Men vi _vet_ ju inte.

## Comment 22
Author: medde

#24 Tråkigt du känner som du gör, vilket jag beklagar djupt. På landjursajten vägnar ber jag om om ursäkt. //Mvh medde

Eftersom det varit både hårda ord och inte allt för trevliga inlägg så har nu det automatiska modereringssystemet  visat sig fungera mycket väl. En skribent har då fått inlägg borttagna och även ett automatiskt skrivförbud har tillträtt. Hur det här fungarar finnes att läsa nedan.

Så här fungerar det automatiska modereringssystemet på iFokus.

**Gränssnitt  
**  
I varje inlägg och kommentar finns en länk med texten "Anmäl". Den visas för alla som har iFokus Insider. En person kan bara klicka på samma länk en gång.   
  
**Regler  
**  
Rösterna lagras per inlägg eller kommentar. När antalet röster når gränsvärdet, som bestäms av sajtvärden på respektive sajt, raderas inlägget eller kommentaren. Samtidigt skickas det ett privat meddelande till skribenten bakom texten.  
  
Antal borttagna inlägg lagras sajtvis per medlem. Medlem som får tre inlägg bortmodererade på samma sajt fråntas sina skrivrättigheter på sajten under sju dagar.   
  
Efter första omgången borttagna skrivrättigheter leder varje ytterligare borttaget inlägg till en veckas avstängning automatiskt

## Comment 23
Author: Elshira

Jag ser då i.af inte detta som dåligt, inte för tillfället. Grisen föddes med det, och det är lika naturligt för den att ha två ben. Det vore som sagt skillnad om den släpade sig fram. Men vart går gränsen på "fel" då? En hund med 3 ben går alldeles utmärkt, varför är det då inte ok med en gris som har två? Varför skulle den inte kunna böka i jorden eller rulla sig som alla andra grisar?

Jag kan absolut förstå att det kanske visar sig att grisen är för tung för bara två ben när den är helt vuxen (alltså att de kanske får förslitningsskador efter en viss tid), men det är ju inget man vet än. Att den är stark nog är ju uppenbart och efter som den alltid har gått på två ben är musklerna i frambenen givetvis starkare.

Men bryr man sig om djuren och känner dem så brukar man märka rätt snart om livsgnistan inte finns där.

Ang att den kanske borde ha tagits bort från början kan man ju tvista om. Frågan är väll kanske om det kanske inte tog så fasligt lång tid för grisen att lära sig gå?

Att djur får "lida" mer eller mindre ibland tycker jag nog ändå kan vara acceptabelt beroende på situation och djurets förutsättningar och ålder.

Vi har t.ex fått haft en häst på enbart boxvila i nästan 3 månader när den var i 10 årsåldern pga en neurologisk sjukdom. Men efter 3 månader kunde hästen gå på lite promenader och ganska kort där efter gå i hagen. Fullt återställd och påbörjad ridning efter ca 6 månader. Hästen visade aldrig tecken på att må dåligt genom att börja med "olater" eller liknande utan njöt av att bli ompysslad bara och få sin mat och se de andra hästarna genom fönstret på dagarna. Idag är hästen 25, fullt frisk och livet leker. Var det ett dåligt eller ett bra val? Jag anser i.af det senare, medan vissa tycker det är djurplågeri...

## Comment 24
Author: Seglarina

Hej

Jag har inte varit här så mycket tidigare. Men då ni pratat så mycket om den tvåbenta grisen, så kom jag ihåg detta.

Jag tror inte ni tycker att denna hund mår dåligt och bör dö.

## Comment 25
Author: Mymlan

#28 Är det värdigt för hunden? kan han göra allt som en hund skall?

## Comment 26
Author: Gittan

#29 Vem avgör om det är värdigt för hunden. Det kanske är värdigt för denna hund kanske den tycker själv då den inte vet något annat.

## Comment 27
Author: medde

Ärlig vet jag inte vad att svara.  Blir berörd över det jag ser, Javisst med åt vilket håll?  Hunden ser glad och piggt ut, Ja..Men att ha hund om en hund med detta handikapp kräver av sin ägare mycket kunskap och en makalös stor dos av  sundförnuft.

Jag känner att jag varken vill eller kan uttala mig hunden, jag vet inte hur hunden har det i sitt normala liv, och hur ägaren tar hand om sig hund med tanke på påfrestningar som den har på sin kropp.

## Comment 28
Author: Gittan

Visst är man kluven, men så länge inte hunden lider utan verkar glad och har livslust så tror jag det fungerar. När den dagen kommer när de lider så får man tänka om. Jag ser framför mig onda höfter, men å andra sian blir de tränade.

## Comment 29
Author: medde

Kluven är rätt ordet, men en stor kunskap från sin ägare så..

Jag tänkte på ryggen. då jag såg hunden. Men eftersom jag inte vet något om hunden och hur den lever och har det i sitt dagliga liv, vill jag lämna det åt sidan..

## Comment 30
Author: Seglarina

Jeg tycker att det är självklart hunden är lycklig i sitt liv och har haft turen att ha väldigt bra familj. Vad som är "värdigt" för en hund/eller någon annan kan vi nog inte uttala oss om. Man vill nog leva sitt liv oavsett vad andra tycker är värdigt.

Här kommer en film till från en anna talkshow. Faith tycker inte det verkar vara jobbigt att vara på scen heller.

## Comment 31
Author: medde

Exkat vi kan inte uttala oss om hunden. Då vi inte vet hur hunder lever och har för hjälp i sitt vardagliga liv.

Ett klipp säger inte mycket om lycka..Det är enbart tidens stund som är fångad.

## Comment 32
Author: Elshira

Just att framben saknas är ju ganska så ovanigt så hur det går att "fixa" ska jag inte uttala mig om. Men "benproteser" till bakben i form av en liten kärra med hjul eller vad man ska säga, en sorts "rullstol" fungerar faktiskt väldigt bra på hundar förutsatt att de får relativt plan mark att röra sig på.

Det skulle ju även kunna fungera för grisen, men med tanke på omständigheterna den levde i så lät väll det aldrig som ett alternativ direkt.

## Comment 33
Author: medde

Men en sak slår mig och ställer mig frågan.. Varför alla dessa Tv:e shower?

## Comment 34
Author: Gittan

Det är en bra fråga, men de får väl arvode för att de ställer upp. Typiskt USA.
